Patriotyzm i kultura

MIEJSCA PAMIĘCI - edycja wiosna 2018 r.

Pod koniec kwietnia uczniowie ZSB wzięli udział w kolejnej wycieczce dydaktycznej w ramach projektu Urzędu Miasta Wrocławia "Miejsca Pamięci". Wraz z naszymi opiekunami (p. A.Kazek, p. R.Cibicki)
i przewodnikiem zwiedziliśmy Świdnicę - piękne zabytkowe miasto. Mieliśmy okazję zobaczyć: monumentalną Katedrę p.w. świętych Stanisława i Wacława, protestancki Kościół Pokoju, Muzeum Dawnego Kupiectwa, rynek i wieżę ratuszową, kamienicę renesansową "Pod Bykami". Żeby się posilić spróbowaliśmy lokalnego przysmaku - ciaska piwnego, które nazywa się "Gryz Bolka".

----------------------------------------------------

KONKURS O PATRONIE ROZSTRZYGNIĘTY

Serdecznie dziękujemy uczestnikom szkolnego konkursu historycznego. Uczniowie wykazali się znajomością tematu, zmysłem taktycznym
i zgraniem w drużynie. Wyniki są następujące:

I miejsce kl.1f: Grzegorz Glita, Jakub Kiszczyński, Patryk Walatek

II miejsce kl.1a: Małgorzata Gwiżdż, Klaudia Nowakowska, Kurt Szuwart

III miejsce kl.1b/r: Klaudia Dacko, Kamil Chojnicki

Gratulujemy!
R.Cibicki i A.Kazek

Dziękujemy również uczniom, którzy przygotowali plakaty tematyczne
na ten dzień:

Kacper Gościniak z kl.1b/r

Patryk Walatek z kl.1f

Maria Żeligowska, Klaudai Nowakowska i Gracja Dawiec z kl.1a

--------------------------------------------------------

KONKURS HISTORYCZNY O GEN. JÓZEFIE BEMIE

Z okazji 224. rocznicy urodzin gen. Józefa Bema zostanie przeprowadzony 14. marca (środa, sala 104, trzecia godzina lekcyjna) drużynowy konkurs historyczny z wiedzy o patronie naszej szkoły dla klas pierwszych.
O szczegóły pytajcie swoich nauczycieli historii.

Józef Zachariasz Bem (1794-1850)

----------------------------------------------------------------------------------

WYNIKI KONKURSÓW HISTORYCZNYCH

Konkurs dotyczący wiedzy o Cichociemnych wygrał uczeń kl.3a
Patryk Zieliński.

Konkurs na esej "Postawy patriotyczne w dziejach historii. Autorytet
w czasach trudnych" wygrał uczeń kl.3g
Jan Wyszomierski.
Gratulujemy ponadprzeciętnej wiedzy historycznej!!! :)

KONKURSY HISTORYCZNE - Klub Miłośników Historii

W ramach Klubu Miłośników Historii zapraszamy wszystkich chętnych
do udziału w konkursach historycznych

1. O CICHOCIEMNYCH - Konkurs odbędzie się 16. lutego (piątek)
na czwartej godzinie lekcyjnejw sali 308.

2. O POSTAWACH PATRIOTYCZNYCH W DZIEJACH HISTORII - Konkurs odbędzie się 20. lutego (wtorek) na czwartej godzinie lekcyjnej w sali 308.

Szczegóły i zapisy u pani Agaty Kazek.

------------------------------------------------------------------

MIEJSCA PAMIĘCI - edycja jesień 2017 r.

Pod koniec października uczniowie naszej szkoły mieli możliwość po raz kolejny wziąć udział w programie edukacyjnym Urzędu Miejskiego Wrocławia. Program ten umożliwia nam poznanie miejsc, które możemy nazwać naszym dziedzictwem narodowym. Opiekunami naszych wycieczek są p. Agata Kazeki p. Robert Cibicki.

Tym razem odwiedziliśmy Kamieniec Ząbkowicki, gdzie znajduje się monumentalny neogotycki pałac niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej. Jest to ciekawe miejsce, zwłaszcza  dla uczniów klas renowatorskich. Pan przewodnik opowiadał nam historię budowy samego pałacu a także o Mariannie i jej niezwykłym życiu.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Ząbkowicach Śląskich, żeby zobaczyć jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska -  krzywą wieżę (odchylenie od pionu wynosi 2,14 m).

• Zespół Szkół Budowlanych we Wrocławiu
    53-235 Wrocław ul. Grabiszyńska 236